přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
nikdo + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

28.08.2005 03:19 Úvodník dne:
Reality show u nás: „Otravte se navzájem a pojděte?“

I tímto způsobem hodnotí někteří diváci lítý boj obou komerčních televizí o diváka. „Reality show“ zní opravdu jako velmi aktuální a moderní pojem, v překladu zhruba cosi jako „představení /vycházející z/ skutečnosti,“ ale oč přesně se ve velmi si podobných pořadech uváděných u nás vlastně jedná?
Jedná se to, že se izoluje skupina vybraných osob od světa v domě a „zvídavý“ divák má možnost díky vstupům a sestřihům tyto osoby pozorovat, sledovat jejich jednání, názory, projevy a (především) spory a hádky a intimní život, a dle mého soudu tak upokojit své jho nenaplněné jeho vlastním všedním životem, případně ukojit přízemní zvědavost a pavlačovou vlezlost.
Je jasné, že divák nemůže očekávat nic jiného než přímou intelektuální masáž a pochopitelně takové show již jsou a budou hlavním zdrojem informací pro bulvární tisk, neb jeho čtenáři jsou velmi pravděpodobnou kastou potenciálně zaujatou pořadem tohoto typu. A co ti druzí? Vyderžat, pioner (však ono to jednoho dne MUSÍ skončit!). TV Prima již vystartovala s show Vyvolení, osobně jsem z jediného dílu neviděla ani minutu a doufám, že neuvidím. Předsudek? Povýšenost? Což takhle obyčejná reference. Obdržela jsem sms od spolužáka, který psal, že takový pokles úrovně a nahrocení vulgarity předčilo jeho očekávání a „ať to ani nezapínám,“ což jsem jednak neplánovala a jednak dobrovolně neučiním. Pokud někdo zná obhajitelnou odpověď na otázku „proč“ mám sledovat cizí ničím nezajímavé lidi jak spí, jedí, chodí a mluví, pravděpodobně předčí má očekávání. Důvod, proč tyto „experimentální sociologické studie“ nehodlám sledovat je ten, že mi zkrátka nepřipadá důstojné příslušníka rodu homo sapiens sapiens, aby dal nezřízený průchod těm nejubožejším a nejprimitivnějším ze svých pudů a něco tak pokleslého jako odposlouchávání, sledování a dotírání do soukromí kohokoli (byť s jeho souhlasem) veřejně podporoval. Nemám představu, jaká jsou očekávání diváků nakonec stejně vždy vyumělkované show, kde se soutěžící musí nutně za finanční odměnu snažit přizpůsobit a podlézt diváckému „vkusu“ místo aby si stáli vším, čím jsou a pozvedali ho, čímž slovo „reality“ v názvu působí jako ironie.
Nevím, jaký má být důvod investování 21 milionů korun do exhibicionistů bez talentu, vzdělání či osobního úspěchu a kde je přínos takové loterie pro samotné soutěžící, kteří dávají všanc svou pověst a pouhou účastí již o ni zřejmě přišli už tím, že souhlasili s tím, že se budou sprchovat nazí před kamerami a nejspíš je většina racionálních příbuzných nepochválí. Krátkozrakost a prvoplánovitost podlehnutí vidině deseti „melounů“ bude pro ty, kteří s nimi nakonec neodejdou, podle mého názoru v zemi Čechů – závistivých, nepřejících, pomlouvačných a zbabělých – nakonec velmi hořkou lekcí.
Skutečnost, že vybrané moderátorky obou televizí jsou zkušené modelky pornočasopisů mi nepřipadá nijak nevšední. Moderátorské „eso“ (ehm) zpěvák Leoš Mareš, jehož písničky hraje výhradně rádio, kde uvádí každý všední den tři hodiny show a jedná se o čisté self-promo, mne také právě neochromuje seriózností a zárukou dobrého vkusu, a jména ostatních moderátorů mi již vůbec nic nepřipomínají.
Nejprudším zásahem těch, kteří nemají zájem o dotěrné sledování soukromí druhých je skutečnost, že informacím o této show neuniknete NIKDE. Palcové titulky novin již na benzínové pumpě, komentáře v rozhlase, hovory lidí kolem, a především – internet. Snad není diskusní fórum nebo větší portál, který by neměl potřebu informovat o tom, který soutěžící upustil na druhého ponožku, jakou barvu má povlečení ve vile a která dívka má tmavší přeliv, tedy celkově je člověk hutně zahalen vskutku zásadními informacemi o této „zábavě.“ Jediná cesta úniku je na půl roku emigrovat ke strejdovi Krtečkovi a snažit se uchovat zbytek rozumu a vkusu pro příští roky, kdy to bude s velkou pravděpodobností jen a jen horší.
Neznám konkrétní provedení této show, ale kvalita ksindlu nikdy nebude natolik výrazná, aby pozvedla ksindl z bahna. Proto všem dalším vyvoleným bratrům, kteří zcela seriózně nemají zájem o charakter této zábavy a pohrdají primitivismem a hloupostí, kterou staví na piedestal, nezbývá než vzkázat: nás neotráví!

Animula (kritiku přijímám :-)
Diskuse k tématu
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund