přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
HeikeDuval, MarioMcvay, RebeccaH78, DorrisVanm, MervinSkee, JNIAurelia, CodyMosman, AdrienneGr, GeorginaPo, JillMelvil, AguedaEyj, JLGAlexis, AvaFrance, Abbie21F25, LavonneDee, vice... + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

03.05.2011 16:44 Kritika kritik a komentář komentářů aneb Manifest za lepší Minimax
Dnešní úvodník začnu poněkud zeširoka, snad i nostalgicky. Kdysi dávno, před mnoha miliony let, jsem vstoupil na půdu neoranou, na umělecký server, s příslibem, že tento server bude „jiný“. A sám jsem se snažil o to, aby tomu tak opravdu bylo. S jistými přestávkami zde působím již od roku 2005 a za tu dobu jsem zdejším autorům napsal něco přes sedm set snad podnětných komentářů. Psal a píši je proto, abych vypíchl to, co je dle mého názoru dobré, abych upozornil na to, co je dle mého názoru nepovedené. A pokud možno také nastínil nějaké možnosti a důvody, proč a co ten který pocit vyvolalo. Psal a píši je proto, aby to zdejším autorům a čtenářům pomohlo. Aby to zdejším autorům a čtenářům pomohlo se v tvorbě posunout.

Čím dál tím víc mám ale pocit, že zdejší „jiný“ server je stále více a více „stejný“. A není mi z toho zrovna veselo. A proto Vás všechny žádám, a proto Vás všechny prosím: Pojďme s tím společnými silami něco udělat.

Velkým problémem jsou nepřiměřeně pozitivní reakce pod mnohdy průměrnými díly, které spíš než komentáře na uměleckém médiu připomínají vzkazy na sociální síti. Autoři tak sami sebe udržují v sebeklamu o vlastních uměleckých kvalitách, které tedy není třeba zdokonalovat. Tato cesta ale vede k uzavřené virtuální komunitě, ne k otevřenému a rozvíjejícímu se serveru.

Jak to napravit? Tak v první řadě si musí autoři lépe vybírat, která díla sem umístí. Krom, jen těžko autorem samým měřitelné kvality, by zde měl rozhodovat čas vzniku. Upřednostněme díla aktuální, nová, ke kterým má autor ochotu přistupovat jako k dílům ještě nehotovým, kde názory ostatních mohou ještě něco změnit a čerstvě zasáhnout do živého.

A dále na straně komentujících. Komentáře tu nejsou primárně od toho, abychom si dělali kamarády. Alespoň ne ve smyslu recipročních pochval. Komentáře jsou tu od toho, abychom si zde dělali kolegy. Kolegy, jejichž názoru si můžeme vážit, kolegy, se kterými se budeme schopni pohádat tak, aby to nezasahovalo osobní rovinu.

Často čtu a slýchám názor, že když člověk není odborník, tak stejně přeci nemůže napsat kompetentní kritiku, a proto ji raději nepíše vůbec, nebo jen velmi stroze. Dobrá, zde Vám předkládám pár zásad pro psaní komentářů.

Komentujeme dílo, nikoli osobu autora. To je snad jasné. Nejde nám o osobní útoky, ale ani o osobní chválu.

Komentujeme dílo, nikoli jen jeho námět. To už tak jasné není. Na báseň s tématikou např. úmrtí blízké osoby není vhodný komentář „Však ono to přebolí, čas to zahojí“. Proč? Protože to s dílem nemá nic společného, stejně jako názor, že vzhledem k tomu, že na fotografii jsou koťata, tak je to úžasné, protože jsou roztomilá, pa 10b. Vždyť přeci záleží na tom, jak je ten který námět zpracován.

Buďme konkrétní. Pokud se nám něco v díle nelíbí, měli bychom se to zkusit pojmenovat, napsat co a kde. Stejně ale i v případě opačném, bychom měli vyzdvihnout, proč se nám dílo tolik zamlouvalo.

Vyhlašuji tímto týden Komentářů děl. Prosím všechny autory, aby se zapojili do této akce. Zkusme to. Do konce týdne, do 8.5.2011, pišme komentáře co možná nejvíce se týkající děl, co nejkonkrétnější a nejkonstruktivnější.

Zkusme to,

Jannis

Názory prosíme do fóra>
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.01 sekund