přezdívka:
heslo:
registrace

Minimax.cz - minimax umeni

Co je minimax?
Minimax je umělecký server pro všechny autory. Vyjádřete se! Prezentujte své malby, fotografie, poesii či prózu, komentujte ostatní autory. Více informací
Žánry
Menu
Ikonka na web
Inzerce
Kdo je online
LouellaLev + 7 anonymů
Reklama Google
Statistiky
TOPlist

Archiv novinek

31.10.2007 18:07 Zemřela spisovatelka Jarmila Loukotková
Jarmila Loukotková se narodila 14. dubna 1923 v Praze. Vystudovala estetiku a franouzštinu a patřila mezi nejvýraznější postavy české poválečné prozaické tvorby.
Mezi její speciality patřil historický román - proslavila se díly jako Není římského lidu, Spartakus či Navzdory básník zpívá, v němž se věnuje životu Francoise Villona, jehož dílo i překládala. Psala i romány pro mládež, detektivní a dobrodružné povídky.
Její dílo se vyznačovalo skvostnou češtinou, kvalitně vystavěným sujetem a strhující formou vyprávění, které přibližovalo nejen psychologii a motivaci postav, ale také historické pozadí děje a jeho události přístupnou, nenásilnou a nedidaktickou formou. To činí z Jarmily Loukotkové jednu z opravdu unikátních a nezapomenutelných postav moderní české literární tvorby.
Ukázka z díla Není římského lidu: "Pocítil v srdci mocný cit lásky ,ale nevěděl ke komu, stýskalo se mu, ale nevěděl po kom, toužil, ale nevěděl po čem. Vracel se ovzduším zpátky nad Město, přesvědčen, že ho bohové osvítí a že pozná, koho miluje.
Město dosud hořelo plným velkým plamenem a on čekal, až dohoří, aby si z trosek vynesl svoji lásku, svůj osud. Vznášel se, plameny k němu nedosahovaly a dým ho nedusil, vznášel se a čekal.
Minimax.cz - umělecký server pro všechny autory
redakce & disclaimer


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
26 Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.00 sekund